Yapay Zekâ Odaklı AMD Ryzen AI 300 İşlemciler Duyuruldu: “Copilot+ Bilgisayarlar İçin Geliştirilen En Güçlü İşlemci”

Computex 2024’te sahne alan yarı iletken devi AMD, yapay zekâ sektörüne sert bir giriş yaptı. Şirket, düzenlediği bir etkinlikte “Ryzen AI 300” olarak isimlendirdiği yeni işlemcilerini tanıttı. Ryzen AI 9 HX 370 ve Ryzen AI 9 365 olarak isimlendirilen işlemciler, tüketicilerin ilgisini çekmeyi başaracak gibi görünüyor. 

AMD’nin Ryzen AI 300 serisi işlemcileri, yapay zekâ odaklı işlemler için 50 TOPS performansı sunabilen yeni bir NPU ile donatıldılar. Ryzen AI 9 HX 370 modeli 5.1 GHz’de çalışabilirken Ryzen AI 9 365 ise 5.0 GHz’yi görebiliyor.

Copilot+ bilgisayarlar için geliştirildi

Microsoft, bundan birkaç hafta önce yapay zekâ odaklı bilgisayarlar için standartlar belirledi. Bu standartlara göre bir bilgisayarın “Copilot+ PC” olarak anılabilmesi için en az 40 TOPS performans sunabilen NPU, 16 GB RAM ve 256 GB SSD gerekiyor. İşte AMD’nin yeni işlemcileri, bu standartları karşılıyor. Hâl böyle olunca Ryzen AI 300 serisi için gerçekten de yapay zekâ odaklı olduklarını söyleyebiliriz.

AMD, yeni işlemcilerinin rakipleriyle olarak kıyaslarına ilişkin sonuçlar da paylaştı. Ryzen AI 9 HX 370 ile yapılan testlerde yeni işlemciler, Snapdragon X Elite, Apple M3 ve Intel Core Ultra 9 185H modellerini geride bırakmış durumda.

AMD Ryzen AI 300 serisi işlemciler, Temmuz 2024 itibarıyla piyasaya sürülecek. AMD, fiyatlandırmanın o dönemlerde açıklanacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x