Hülya Avşar’ın icra tebligatına sahte imza atan kuryeye hapis cezası

Avşar ve Çilingiroğlu’nun avukatı, sanığın eyleminden dolayı müvekkillerinin maddi ve manevi zor günler geçirdiğini belirterek sanığın cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, kurye hakkında 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırarak hakkındaki hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

OLAYIN DETAYLARI

6 Temmuz 2023 tarihinde, PTT’ye bağlı taşeron firmada kurye olarak çalışan İbrahim K., Hülya Avşar’a ait icra belgesini kızı Zehra Çilingiroğlu’na teslim etti. Tebligatı alan kişi olarak Zehra Çilingiroğlu’nun isim ve imzası yer almasına rağmen, imzanın sanık İbrahim K. tarafından atıldığı ortaya çıktı.

DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık İbrahim K. katılırken, Hülya Avşar ve kızı Zehra Çilingiroğlu’nu avukatı temsil etti. Sanık İbrahim K. savunmasında tebligat dağıtımı konusunda kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini ve işe girerken sadece kargo dağıtacağını düşündüğünü söyledi. Hülya Avşar’a daha önce de tebligat yapmış olduğunu ve bir keresinde almadığı için tebligatı muhtara bıraktığını da sözlerine ekledi. Olay tarihinde Avşar’ın evde olmadığını ve kızı Zehra Çilingiroğlu ile asansörde karşılaştığını söyleyen sanık, telaştan imzasını almadığını ve imzayı PTT’de sistemde giriş yapamadığı için attığını savundu.

Hülya Avşar ve Zehra Çilingiroğlu’nun avukatı ise sanığın eyleminden dolayı müvekkillerinin 600 bin TL’lik teminat senedi verdiğini ve mallarına haciz geldiğini belirterek sanığın cezalandırılmasını talep etti.

BİLİRKİŞİ RAPORU

Tebligatın üzerinde teslim alan olarak yer alan Zehra Çilingiroğlu isimli ile imzanın incelenmesi için alınan bilirkişi raporunda isim ve imzanın Zehra Çilingiroğlu’na ait olmadığı, tamamıyla sanık İbrahim K.’nın elinden olduğu tespit edildi.

MAHKEME KARARI

Mahkeme, sanık İbrahim K. hakkında “Resmi belgede sahtecilik” suçundan önce 2 yıl hapis cezası verdi. Sanığın duruşmalardaki davranışlarını dikkate alan heyet, cezayı 1 yıl 8 ay hapis cezasına indirdi. Mahkeme, sanığın daha öncesinden herhangi bir mahkumiyet kararı bulunmaması sebebiyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Olay, kamuoyunda büyük tepki çekti. Birçok kişi, kuryenin yaptığı hatayı kınadı ve Hülya Avşar’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Olay, resmi belgelerin sahteciliğinin ne kadar ciddi bir suç olduğunu ve bu tür suçların caydırıcı cezalarla karşılanması gerektiğini gösteriyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x