AB’nin Türkiye’ye 400 milyon euro’luk deprem desteği için imzalar atıldı

Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye’ye 6 Şubat depremleri nedeniyle taahhüt ettiği desteğin 400 milyon euro’luk kısmının kullanılmasına yönelik anlaşma imzalandı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile AB Komisyonu’nun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Elisa Ferreira’nın katılımıyla AB’nin depremler nedeniyle taahhüt ettiği 400 milyon euro’luk hibe paketine ilişkin ikili yetkilendirme anlaşmasının imza töreni, Brüksel’de AB Komisyonu binasında yapıldı.

BOZAY: FONLAR, ÇEŞİTLİ AMAÇLARA YÖNELİK

Belçika’nın başkentinde düzenlenen törende imzaların atılmasının ardından konuşan Bozay, “AB’nin taahhüdünün en büyük bölümünü temsil eden, AB Dayanışma Fonu’ndan Türkiye’ye 400 milyon euro’yu seferber edecek anlaşmayı imzaladık” dedi.

AA’nın aktardığına göre, Bakan Yardımcısı Bozay, AB’nin 20 Mart 2023’te Brüksel’de yapılan Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nın düzenlenmesinde öncü rolünü takdir ettiklerini belirterek, “Bugün AB’nin konferanstaki 1 milyar avroluk taahhüdünün yerine getirilmesine yönelik önemli bir adımı duyurmak için buradayız” ifadesini kullandı.

Bakan Yardımcısı Bozay, “Tahsis edilen fonlar, depremden etkilenen bölgelerde okul ve hastane inşaatının yanı sıra kültürel miras kapsamındaki yapıların restorasyonu da dahil olmak üzere çeşitli amaçlara yöneliktir” değerlendirmesinde bulundu.

FERREORA: BİR ADAY ÜLKEYE VERİLEN EN BÜYÜK MİKTAR

AB Komisyonunun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Ferreira da “Dün, Türkiye merkezli yıkıcı depremlerin birinci yıl dönümüydü. Bölgede şimdiye kadar kaydedilen en şiddetli afetlerden biri hepimizi şok etti. Avrupa’da kaybedilen canlara ve yıkılan evlere karşı büyük üzüntü duyuldu” dedi. Bu vesileyle bir kez daha AB Komisyonu adına taziyelerini ifade eden Ferreira, “AB, Türkiye ile dayanışma içindedir ve yardım sağlama sözü vermiştir. Bugün bu taahhüdün kilometre taşlarından birine işaret ediyor” diye konuştu.

Ferreira, AB Dayanışma Fonu’ndan Türkiye’ye sağlanacak olan 400 milyon euro’nun şimdiye kadar bir aday ülkeye verilen en büyük miktar olduğunu ve Türkiye’nin bu fondan ilk kez destek aldığını belirtti. “Hasar kabus gibi 65 saniyede gerçekleşti ancak yeniden inşa çalışmaları yıllar sürecek” değerlendirmesinde bulunan Ferreira, AB’nin uygulama dönemi boyunca rehberlik ve destek sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x