Emekliler, geçinememekten şikayetçi

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Emekliler, geçinemedikleri için hükümetin maaşlarına zam yapmasını bekliyor. Osmaniye Kadirli’de “yaşlılık maaşı” olarak bilinen 65 yaş aylığı alan bir yurttaş; “Ben 65’lik aylığı alıyorum 2 bin 300 lira. Benim eşim evde felç. İncir istedi benden 75 lira dediler. Bir kilogram inciri alamadım” dedi. Geçinemediğini belirten bir emekli ise; “Kasaba gidiyorum ayda bir kilo, yarım kilo et alıyorum” diye konuştu.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde emekliler ve “yaşlılık maaşı” olarak bilinen 65 yaş aylığı alan bazı vatandaşlar, ekonomik durumlarının sıkıntılı olduğunu ve geçinemediklerini anlattı. Aldıkları ücretlerin yetersiz olduğuna vurgu yapan emeklilerin en önemli dertleri olarak aylıklarıyla yiyecek et alamamak olarak ifade ettiler. Vatandaş sıkıntılarını şöyle dile getirdi:

KASABA GİDİYORUM AYDA 1 KİLO, YARIM KİLO ET ALIYORUM SADECE O.”

“Emekliyim nasıl nasıl yetişecek bu şartlar altında? Yetişmiyor. Zam bekliyoruz ama devlet bir türlü vermiyor ara zammı. Kira var, elektrik var, su var, telefon var nasıl geçindiğimizi ben de şaşırıyorum, bilmiyorum. Alamıyorum bakıp geçiyorum. Kasaba gidiyorum ayda 1 kilo, yarım kilo et alıyorum sadece o. Yok başka ne olacak.”

“Çiftçi emeklisiyim 7 bin 500 lira maaş alıyorum. Yan gelirim olmasa o para. Üniversitede bir çocuk okutuyorum kız çocuğu. Maaşı çocuğa veriyorum ben de tarladan yan gelirle geçiniyorum. Evim olmasa bu para bana yetmez. Kasaba nereden, yani gidemiyoruz. Et pahalı ancak tavuk falan onunla idare ediyoruz.”

YILDAN YILA ET YİYORUM KURBANDAN KURBANA”

“Hiç geçinemiyoruz işte 7 bin 500 lirayla hiç hiç. Hiç değeri kalmadı paranın. Hiç bir şey alamıyoruz, açız. 7 bin 500 lirayla hiç bir şey yapamıyoruz. Bir markete gitsek bitiyor. Kasaba, yıldan yıla et yiyorum kurbandan kurbana.”

BEN 2 BİN 300 LİRAYLA NASIL GEÇİNEYİM”

“Şimdi emekli 7-8 bin lira alıyor, onunla geçinemiyorum diyor, zor geçiniyor. Ben (65 yaş aylığı) 2 bin 300 lirayla nasıl geçineyim? Yetkililere buradan sesleniyorum bizi de biraz düşünsünler. Bizim de çoluğumuz çocuğumuz ailemiz var.”

2 BİN 300 LİRA. BENİM EŞİM EVDE FELÇ. İNCİR İSTEDİ BENDEN 75 LİRA DEDİLER 1 KİLOGRAM İNCİRİ ALAMADIM”

“Ben 65’lik aylığı alıyorum 2 bin 300 lira. Benim eşim evde felç. İncir istedi benden 75 lira dediler bir kilogram inciri alamadım. Durum bu, yetkililere sesleniyorum ona göre hareket etsinler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x